Počet výsledků: 208

Otevřít filtraci

Karcinom endometria nezávislý na estrogenech neboli karcinom endometria typu 2 je jeden ze dvou typů karcinomu endometria. Tento typ se vyvíjí bez jakékoli vazby na estrogeny (je skupina ženských pohlavních hormonů, vyskytuje se přibližně ve 20 % případů karcinomu endometria a obvykle ve vyšším věku. Tento typ zhoubného nádoru často bývá odhalen až v pokročilém stadiu a obecně má horší prognózu než karcinom endometria závislý na estrogenech. Viz také karcinom, endometrium, estrogeny, karcinom endometria, karcinom endometria závislý na estrogenech.

Karcinom endometria závislý na estrogenech neboli karcinom endometria typu 1 je jeden ze dvou typů karcinomu endometria. Rozhodující roli při vzniku tohoto typu zhoubného nádoru hrají estrogeny, což je skupina ženských pohlavních hormonů. Zvýšené riziko vzniku tohoto typu rakoviny proto mají ženy, jejichž tělo bylo dlouhodobě vystaveno působení estrogenů. Je tomu tak například v případě, že žena měla první menstruaci (menarche) dříve než většina ostatních dívek, menopauza u ní nastala později než u většiny žen, nebo je bezdětná. Tento typ zhoubného nádoru se vyskytuje přibližně v 80 % případů karcinomu endometria a obvykle má dobrou prognózu. Viz také karcinom, endometrium, estrogeny, karcinom endometria, karcinom endometria nezávislý na estrogenech.

Karcinom endometria je odborný název pro rakovinu děložní sliznice. Karcinom endometria je zdaleka nejčastějším typem zhoubných nádorů dělohy. Rozlišujeme přitom: karcinom endometria závislý na estrogenech, karcinom endometria nezávislý na estrogenech. Viz také karcinom, endometrium.

Karcinom endometria typu 1 je jiný název pro karcinom endometria závislý na estrogenech.

Karcinom endometria typu 2 je jiný název pro karcinom endometria nezávislý na estrogenech.

Antagonisté estrogenových receptorů jsou léky blokující účinky estrogenů (ženských pohlavních hormonů) tím, že se vážou na estrogenové receptory. Antagonisté estrogenových receptorů se řadí mezi antiestrogeny a užívají se například při léčbě karcinomu prsu. Viz také antagonista, estrogenové receptory.

Estrogenové receptory (někdy též „estrogenní receptory“) jsou hormonální receptory, které mají schopnost vázat estrogeny (ženské pohlavní hormony). Estrogenové receptory se nacházejí především v buňkách ženských pohlavních orgánů, v některých dalších typech tkání a také v některých nádorových buňkách. Například u karcinomu prsu se estrogeny vážou na estrogenové receptory uvnitř nádorových buněk, což způsobuje další růst nádoru. Viz také estrogeny, receptor.

Selektivní modulátory estrogenových receptorů neboli SERM (zkratka pochází z anglického názvu selective estrogen receptor modulators) jsou léky, které se používají při léčbě různých onemocnění souvisejících s estrogeny, včetně léčby neplodnosti (v případě, že správně nefungují vaječníky), léčby a prevence postmenopauzální osteoporózy, léčby a snižování rizika vzniku rakoviny prsu a léčby dyspareunie v důsledku menopauzy. SERM na některé konkrétní tkáně působí jako estrogeny, ale v jiných tkáních účinky estrogenů naopak blokují. Příkladem SERM je tamoxifen. Viz také estrogenové receptory.

Estrogeny neboli estrogenní hormony jsou steroidní hormony, které u žen řídí např. změny v děloze před ovulací, a rovněž jsou zodpovědné za rozvoj sekundárních pohlavních znaků u dospívajících dívek. Tři hlavní estrogeny (u člověka) jsou estradiol, estriol a estron. Poznámka: Estrogeny se ve vyšším množství vyskytují u žen, proto jsou obecně považovány za ženské pohlavní hormony; v malém množství se však vyskytují i u mužů. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz estrogen.

Endometriom je jiný název pro endometriální cystu.

Zobrazeno 1 až 10 z 208

Počet výsledků